Felszínre hozták az Északi Áramlatnál talált rejtélyes tárgyat a dánok
A műveletnél jelen volt a földgázvezeték-rendszer megépítésére alapított cég képviselője is.
A műveletnél jelen volt a földgázvezeték-rendszer megépítésére alapított cég képviselője is.
Fél évvel azután, hogy ismeretlen tettesek két helyen is felrobbantották az Oroszországot és Németországot a Balti-tenger alatt közvetlenül összekötő Északi Áramlat gázvezetéket, megjelentek az állítólagos elkövetőket leleplező, egymásnak teljes egészében ellentmondó beszámolók, amik csak a szálak összekuszálására alkalmasak.
Boris Pistorius szerint elképzelhető, hogy szándékos megtévesztésről van szó.
Az amerikai hírszerző szervek egy „ukránpárti csoportról” beszélnek, míg a németek nyomozásának valamivel konkrétabbak az eredményei, ott már az is felmerül, hogy a támadáshoz használt hajót egy ukrán tulajdonban álló cég adta bérbe az elkövetőknek.
A korábban a vietnami háború alatt és a Watergate-botránnyal kapcsolatban írt cikkeiért Pulitzer-díjat kapott Seymour Hersh egy névtelen forrásra hivatkozva állítja, az amerikaiak egy tökéletesen kivitelezett akcióban norvég segítséggel robbantották fel az Oroszországból Németországba gázt szállító tengeralatti vezetékeket. A Fehér Ház szóvivője szerint ez nem igaz.
A brit védelmi tárca szerint az oroszok újabb ukrán áttöréstől tartanak, Zelenszkij ismét az ukrán légtér lezárását kérte, a svéd ügyész megerősítette, hogy robbanóanyag maradványokat találtak az Északi Áramlat felrobbant vezetékénél.
A gázvezeték meghibásodott részei alatt található krátereket egyértelműen emberi tevékenység hozta létre a Nord Stream AG jelentése szerint.
Az orosz védelmi minisztérium szombaton a brit haditengerészet egyik egységének képviselőit vádolta meg az Északi Áramlat földgázvezetékek ellen elkövetett robbantással.
Győr volt fideszes polgármesterének képével illusztrálnak egyes VK- és Telegram- bejegyzések egy olyan álhírt, ami szerint elhunyt egy svéd illető, aki az Északi Áramlat gázvezetékeket ért robbantások ügyében vizsgálódott.
Az Európai Unió sem kerülhette el, hogy háborús övezetté váljon, itt azonban nem fegyverek dörögnek, hanem a civil infrastruktúrát bénítják meg. A szaporodó esetek miatt Brüsszelben fokozott éberségre intenek, ám az Orbán-kormány a biztonság megteremtésében is önálló utat jár.
Ki mondta, hogy felrobbantják az Északi Áramlatot háború esetén, Joe Biden vagy Vlagyimir Putyin? – tették fel a kérdést, ám az általuk megadott válasz helyett a valóság az, hogy senki nem mondott ilyet.
Szinte biztosan szándékos robbantás miatt lyukadt ki a tenger alatti gázvezeték, és az a legvalószínűbb, hogy Putyin áll az akció mögött, de ezt jó eséllyel soha nem lehet majd egyértelműen megállapítani – mondja Kaiser Ferenc egyetemi docens, biztonságpolitikai szakértő.
Elegendő bizonyítékuk van arra, hogy legalább két szándékos robbantás történhetett a gázvezetékeken.
Kibertámadással, további gázvezetékek elleni szabotázsakciókkal is okozhat kellemetlenséget Európának Moszkva, de erőszak nélkül is vannak olyan eszközei, amellyel az orosz vezetés nyomást tud gyakorolni az EU-ra. Az élelmiszerárakra komoly hatással van például a műtrágyagyártás, amire Európának nem nagyon van alternatívája és könnyen lehet, hogy emiatt belemegy valamiféle kompromisszumba.